Jak dobrze urządzić dużą łazienkę?

Jak dobrze urządzić dużą łazienkę?
Dom
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Płytki to podstawa łazienkowego wyposażenia. Ich wyborowi opłaca się poświęcić więcej uwagi, ponieważ tylko w ten sposób uda się stworzyć przyjemne dla oka, harmonijne i atrakcyjne pomieszczenie. Błędem popełnianym przez laików w temacie aranżacji jest skupianie się wyłącznie na względach estetycznych. Podczas zakupów stawiają płytki, które zwyczajnie najbardziej im się podobają. A tymczasem odpowiedź na pytanie, jak wybierać płytki do łazienki, wymaga pochylenia się także nad innymi detalami.

Wielkość płytek

Rozmiar płytek łazienkowych to najważniejszy aspekt, od którego rozsądnie zacząć poszukiwania. Otóż ich wymiary powinny być dostosowane do konkretnego pomieszczenia. Architekci wnętrz, ale też specjaliści od prac wykończeniowych, podkreślają znaczenie dopasowania płytek do powierzchni, którą zamierza się nimi wyłożyć. Grunt to unikać docinania i wykładania rogów łazienki cienkimi paskami. Psują one ostateczny efekt, a w wielu przypadkach generują także dodatkowe koszty związane z zakupem większej ilości materiału. Rozsądne gospodarowanie wymaga tu wcześniejszego planowania. Jeżeli liczy się na stworzenie pięknej, przemyślanej aranżacji łazienkowej, warto zaprojektować to wnętrze wcześniej. Pochylić się nad rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia, mebli oraz urządzeń, i dopasować do nich odpowiedniej wielkości płytki. Obecnie bardzo na czasie są duże formaty. Można je stosować także w małych łazienkach. Umiejętnie rozmieszczone powiększą optycznie to pomieszczenie i uczynią je znacznie bardziej estetycznym. Na rynku są obecnie dostępne produkty o bardzo różnych wymiarach. Z pewnością uda się znaleźć płytki odpowiedniej wielkości, a przez to ograniczyć konieczność ich cięcia.

Kolor płytek

Pozornie jego wybór podyktowany jest jedynie gustem aranżujących łazienkę. Jednak barwę płytek najlepiej wybierać też w oparciu o wymiary tego pomieszczenia. Mała łazienka zyska na zastosowaniu jasnej palety barw, która w połączeniu z większymi płytkami uczyni wnętrze przyjemniejszym w odbiorze. Czasami pojawiają się tam ciemne kolory, ale pełnią one raczej rolę dodatków czy sposobu na podkreślenie konkretnych części pomieszczenia. W dużej łazience można sobie pozwolić na więcej pod względem kolorystycznym. Jednak nawet w łazience o wyjątkowo znacznych wymiarach zbyt duża ilość ciemnych kolorów może przytłaczać. Warto wówczas nieco rozjaśnić wnętrze. Przykładowo połączyć ciemną podłogę z jasnymi ścianami.

Ściana niczym wizytówka

Architekci wnętrz podkreślają szczególne znaczenie ściany znajdującej się naprzeciw drzwi do pomieszczenia. To właśnie na nią pada wzrok każdego wchodzącego do łazienki. To swoista wizytówka wnętrza, dlatego opłaca się zaaranżować ją ze szczególną uwagę. Pomocne bywają tu także płytki. Z ich pomocą podkreśla się nietypową umywalkę czy ścianę nad wanną. Co ciekawe, czasami pozwalają one także ukryć mankamenty pomieszczenia. Odrywają uwagę od nietypowego układu czy widoku toalety. Z pomocą płytek o odpowiedniej fakturze, kolorze i wielkości można zdziałać cuda.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*