Czy warto montować okap w kuchni?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia jest niezaprzeczalnie najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu. To właśnie w niej odbywają się nie tylko kulinarne podróże, ale również najważniejsze rozmowy z bliskimi osobami. Jest świadkiem kształtowania się gustu oraz smaku, którego uczymy się podczas tworzenia wspaniałych potraw. Dlatego niezwykle ważne jest, by wyposażyć ją we wszystkie niezbędne urządzenia i akcesoria, które sprawią, że spędzanie czasu w tym pomieszczeniu będzie ogromną przyjemnością.

Okap – nie tylko dekoracja

Wiadomo powszechnie, że kuchnia jest miejscem do przetwarzania żywności przy wykorzystaniu przeróżnych metod, które uzdatnią ją do spożycia. Proces ten wiąże się z powstawaniem nie tylko różnorodnych zapachów, ale również wilgoci i oparów. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może doprowadzić do tworzenia się nieestetycznych zabrudzeń, a także do powstawania grzybów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Dlatego jednym z niezwykle istotnych elementów wyposażenia kuchni jest okap. Choć wiele osób traktuje ten detal jako zbędny luksus, powinien stanowić pozycję obowiązkową podczas aranżacji pomieszczenia.

Okapy to nie tylko piękny dodatek, który można zainstalować w dużych kuchniach. To przede wszystkim inwestycja, którą można umieścić nawet przy małym metrażu. Montaż tego urządzenia gwarantuje nie tylko gustowną dekorację, ale również dba o pochłanianie zapachów oraz wilgoci, która jest odpowiedzialna za pojawianie się grzybów i pleśni. Dodatkowym atutem okapu jest ograniczenie wytwarzania tłustego kurzu, który osiada na meblach w efekcie czego doprowadza do ich zniszczenia.

Design i funkcjonalność w jednym

By okap spełniał swoje funkcje, należy go dostosować do warunków lokalowych, które określą czy dla pomieszczenia odpowiedni będzie wyciąg czy pochłaniacz. Ten pierwszy jest podłączony bezpośrednio do przewodu kominowego, dzięki czemu odprowadza z kuchni wszelkiego rodzaju wonie, a także wilgoć. Natomiast pochłaniacz jest wyposażony w filtry węglowe, które nie tylko absorbują zapachy, parę wodną oraz tłuszcz, ale przetwarzają je na czyste powietrze, które oddaje do pomieszczenia. Inną zaletą posiadania tego urządzenia jest niewątpliwie dodatkowe oświetlenie, które wbudowane do każdego modelu, często ułatwia funkcjonowanie w kuchni.

Ze względu na coraz większą popularność okapów w polskich domach, ich wybór jest naprawdę szeroki. Dzięki temu nie ma problemu by dopasować urządzenie do swoich potrzeb i możliwości. Jeśli metraż jest ograniczony, można postawić na okap tradycyjny bądź podszafkowy, nie zabierają dużo przestrzeni a ich wygląd można dostosować do ogólnego wystroju. Natomiast bardzo ciekawym rozwiązaniem jest okap szufladowy. Wysuwany z blatu jest w założeniu niewidoczny, więc można zamontować go w każdej kuchni, niezależnie od jej powierzchni.

Niezwykle ważne jest by powietrze panujące w domach było czyste, pozbawione szkodliwych dla zdrowia substancji, bakterii czy grzybów. Jest to niezbędny warunek, który należy spełnić w pierwszej kolejności, ponieważ tylko wtedy człowiek będzie mógł się odprężyć i nie martwić o swoje otoczenie. Dlatego warto rozważyć instalację okapu, który będzie zarówno wsparciem dla zdrowia jak i wspaniałym elementem dekoracyjnym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*