Wybieramy rozmiar łóżka do sypialni – czym się kierować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając łóżko zwykle zwracamy uwagę na jakość wykonania, użyte materiały i styl. Nie wolno jednak zapominać o jego wymiarach. Pomagamy Ci znaleźć idealny rozmiar łóżka do Twojej sypialni.

Kto będzie z niego korzystać?

Idealny rozmiar dla jednej osoby

Przed kupieniem łóżka zastanów się, kto będzie z niego korzystać. Weź pod uwagę, czy będzie to jedna, czy dwie osoby. Przyjmuje się, że szerokość powinna wynosić minimum 80 cm na osobę. Jeśli jednak będzie to możliwe, lepiej jest sięgnąć po nieco większy, 90-centymetrowy model. Zapewni większy komfort – jego użytkownik będzie miał miejsce na swobodne ułożenie się.

Optymalna szerokość dwuosobowego łóżka

Co jednak, jeśli potrzebujesz łóżka dwuosobowego? W tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele, które mają przynajmniej 140 cm szerokości. Osoby, które mają w sypialni więcej wolnego miejsca, mogą sobie pozwolić również na 160, 180 lub nawet 200-centymetrowe łóżka. Takie większe rozmiary będą idealnym rozwiązaniem dla par z dziećmi. Trzeba wziąć pod uwagę, że lubią one odwiedzać łóżko rodziców.

Co z długością?

Jeśli chodzi o długość, rynek jest zalany 200-centymetrowymi modelami. Mniejsze i większe rozmiary są zdecydowanie rzadziej spotykane. Jeśli więc potrzebujesz małego łóżka lub jesteś wysoką osobą, musisz wziąć pod uwagę, że zakres możliwych wyborów będzie znacznie ograniczony. Czasami zakupy będą wiązać się nawet ze złożeniem specjalnego zamówienia „na wymiar”, które może wydłużyć czas oczekiwania i wygenerować dodatkowe koszty.

Ustal rzeczywiste wymiary łóżka

Jeśli już udało Ci się wybrać wymarzony model, dowiedz się, jaka będzie jego rzeczywista szerokość i długość. Musisz wziąć tym samym pod uwagę wymiary ewentualnych krawędzi i zagłówków. Zwykle wiążą się one z dodatkowymi 15–30 centymetrami. Dobrze jest zbadać tę kwestię przed zakupem, by upewnić się, że Twoje łóżko bez problemów zmieści się do sypialni.

Zastanów się, ile miejsca możesz poświęcić

Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejsze modele mierzą 140–180 cm szerokości i 200 cm długości. Inne rozmiary mogą być trudniejsze do znalezienia oraz nieco droższe.

Zastanów się, jaki wymiar będzie optymalny dla Twojego pomieszczenia. Weź pod uwagę, że zwykle przy łóżku znajduje się szafka lub stolik nocny. Wyobraź sobie aranżację sypialni ze wszystkimi meblami. Czy wybrany przez Ciebie model nie zajmie zbyt dużo miejsca i pozwoli na swobodne korzystanie z pomieszczenia? Przemyśl, czy chcesz, by Twoja sypialnia służyła jedynie do odpoczynku, czy też potrzebujesz miejsca na inne czynności.

Weź pod uwagę również materac

Materac jest nieodłącznym elementem łóżka. Sprawdź, czy model, który najbardziej Cię interesuje, jest dostępny w odpowiednim rozmiarze. Ważne jest, by nie był zbyt luźny ani zbyt ściśnięty. Jeśli będzie dobrze dopasowany, zapewni Ci najwyższy komfort i wygodę.

Twardość materaca to kolejna kluczowa kwestia. Na rynku znajdziesz modele określone oznaczeniami od H1 (miękki) do H4 (twardy). Przy wyborze idealnego materaca należy wziąć pod uwagę nasze preferencje oraz wagę.

Zdj. główne: Spacejoy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*