Wanna z hydromasażem czy bez?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wanna z hydromasażem może być ciekawym sposobem na wprowadzenie do domu czy mieszkania namiastki SPA, które kojarzy się ze specjalnymi ośrodkami czy kurortami wypoczynkowymi. Takie masaże mogą pomagać nie tylko w zrelaksowaniu się, ale również pod względem leczniczym. Jest to jednak stosunkowo duży wydatek i decyzję należy podejmować odpowiedzialnie. Czy warto wybrać model posiadający taką funkcję? 

Jakie są korzyści z takich zabiegów? 

Woda z pewnością działa odprężająco i uspokajająco, co w połączeniu z masażem, może dawać naprawdę wspaniałe rezultaty. Takie zabiegi są często zalecane nawet przez lekarzy, a nie zawsze jest okazja, by umówić się na wizytę w specjalnym salonie. Tego typu kąpiele będą też po prostu okazją do odprężenia się po ciężkim dniu. Oddziałujące w takich wannach strumienie wody oraz powietrza, pomagają w wyrównaniu ciśnienia krwi i wspierają układ nerwowy, oddechowy oraz trawienny. Długofalowo można zatem oczekiwać nawet pogłębienia oddechu i wsparcia dla pracy jelit, co redukuje ryzyko zaparć czy wzdęć. Poza wyciszeniem, taki masaż sprzyja również regeneracji organizmu, a zmniejszając napięcie mięśni, pozwala się rozluźnić i uniknąć choćby zakwasów po treningach. Te czynniki sprawiają też, że kąpiele w takiej wannie mogą pomóc w zwalczaniu bezsenności. Jedynym trwałym przeciwwskazaniem do korzystania z takiego sprzętu jest zaawansowane nadciśnienie. Oczywiście czasowo należy się wstrzymać od korzystania z takiego wyposażenia, gdy na ciele pojawią się otwarte rany czy schorzenia skóry. 

Na jaki masaż można liczyć? 

Warto zaznaczyć, że do takich wodnych masaży, powinno się przystępować dopiero po zasadniczej kąpieli, a więc gdy ciało jest czyste. W przeciwnym razie naskórek czy zabrudzenia mogłyby zapychać dysze. Taki element najlepiej sprawdza się zatem, jeśli w łazience dostępny jest już prysznic lub zwykła wanna. Większość producentów odradza korzystanie z nieprzystosowanych do takich urządzeń płynów. Przy takich kąpielach można natomiast korzystać z olejków dopuszczanych do wykorzystania w wyposażeniu z tą funkcją. W samych wannach stosuje się natomiast trzy, a czasem nawet cztery warianty masażu. Najłagodniejszy jest ten w formie powietrznej, zwany często kąpielą perełkową. Bazuje on na specjalnie wtłaczanych strumieniach powietrza, co daje subtelny i mocno odprężający efekt.

Drugim wariantem jest masaż wodny, w którym przez dysze wypuszczane są wiązki wody. To intensywniejszy zabieg, który sprzyja jednak głębszemu rozluźnieniu oraz regeneracji. Zwykle można także liczyć na połączenie tych dwóch rozwiązań, a zatem masaż mieszany (wodno-powietrzny). W droższych i bardziej zaawansowanych modelach, czasem wykorzystuje się też technologię ultradźwiękową. Ilość opcji jest zwykle uzależniona od ceny sprzętu, podobnie jak liczba dysz, choć w tym przypadku ograniczenie stanowią również wymiary wanny. Same dysze występują też w wariantach stałych lub ruchomych, które zmieniają kierunek czy nawet obracają się. 

Rodzaje takich wanien

Wanny z hydromasażem, podobnie jak te zwykłe, najczęściej są wykonywane z akrylu, a rzadziej ze stali. Dostępne są też w wariantach przyściennych, jak i wolnostojących. W kontekście kształtu, najpopularniejsze są opcje prostokątne oraz narożne, choć można również spotkać modele o innym kształcie, choćby owalnym. Jeśli chodzi o wymiary, to można znaleźć wanny tego typu także do mniejszych pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że im większe będzie takie wyposażenie, tym bardziej komfortowo można się w nim położyć i zwykle takie modele dysponują większą ilością generowanych strumieni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Istotna jest liczba dysz oraz ich umiejscowienie, tak, żeby gwarantowały rozmasowywanie różnych części ciała. Ważną kwestią jest samo sterowanie. To może następować ręcznie (takie sterowanie nazywa się pneumatycznym lub mechanicznym) lub elektronicznie. W tym pierwszym przypadku najczęściej hydromasaż uruchamia się po prostu przyciskiem, znajdującym się na górnym obramowaniu wanny. Oznacza to jednak ryzyko pracy urządzenia na sucho, a więc bez wystarczającej ilości wody. Może to doprowadzić do uszkodzenia pompy, co oznacza spory problem. Takie wyposażenie powinno być uruchamiane dopiero, gdy woda zakrywa wszystkie dysze znajdujące się w ściankach. W systemach sterowania elektronicznego, najczęściej dołączone są do niego specjalne czujniki, które zapobiegają uruchomieniu się tej funkcji w takich sytuacjach.

Samej obsługi dokonuje się wtedy z wykorzystaniem specjalnego panelu, którym rozpoczyna się pracę poszczególnych trybów. Obsługa takiego sterowania jest bardzo intuicyjna, natomiast wanny z takim systemem są również droższe. Korzyści związane z wyborem takiej wanny mogą być naprawdę duże, lecz trzeba się liczyć z tym, że zakup takich wariantów jest dość kosztowny. Najtańsze modele mogą być mocno awaryjne, zwłaszcza pod kątem działania pompy, więc za dobrej jakości sprzęt trzeba zwykle zapłacić przynajmniej kilka tysięcy złotych. Cena może być też odpowiednio wyższa, zależnie od rozmiarów takiego wyposażenia i liczby dodatkowych funkcji. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*