Przegląd modnych umywalek

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W łazience wydziela się zwykle kilka stref, a pod względem wizualnym, kluczową rolę odgrywa przestrzeń z umywalką. Dlatego to wyposażenie dostępne jest w wielu wariantach. Poszczególne modele różnią się sposobem montażu, kształtem czy nawet kolorem. Wybór poszczególnych rozwiązań ma wpływ na kwestie użytkowe, ale także estetyczne. Które modele są obecnie modne? 

Duża popularność wersji nablatowych

Umywalki nablatowe zyskały na uznaniu stosunkowo niedawno, lecz szybko zdobyły serca nabywców i stały się jednym z największych trendów w kontekście aranżacji łazienek. Prezentują się one w mało oczywisty i efektowny sposób, który dobrze pasuje do nowoczesnych aranżacji. Jednocześnie są one cenione za funkcjonalność oraz wygodę. Jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je na blatach szafek, dzięki czemu misa jest wyeksponowana, a przy okazji jest to również ułatwienie względem utrzymania czystości. Z uwagi na rosnącą popularność tego rozwiązania, asortyment takich umywalek staje się coraz bardziej rozbudowany.

Z powodzeniem można zatem znaleźć modele prostokątne, owalne misy czy nawet warianty asymetryczne. Te ostatnie pasują do ekstrawaganckich wnętrz. Pod względem użytkowym warto zwrócić uwagę nie tylko na kształt, ale też rozmiar i głębokość misy. Takie elementy wyposażenia występują w wielu wersjach, więc można je swobodnie dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb oraz preferencji. 

Modele meblowe

Wariantem zgodnym z obecnymi trendami są też umywalki meblowe. Osadza się je na specjalnie dobranych do tego szafkach, które posiadają odpowiednie wycięcia i otwory. Za taką opcją znów przemawiają walory funkcjonalne, zwłaszcza, iż pozostała część blatu szafki, może wtedy służyć do trzymania pod ręką mniejszych ręczników, akcesoriów łazienkowych czy kosmetyków. Jest to również dobre połączenie wygody użytkowania z eleganckim wyglądem takiego elementu wyposażenia. 

Nietypowe warianty wolnostojące

Mniej typowym rozwiązaniem, które zaczyna jednak zyskiwać uznanie i stało się bardzo modne, są wersje wolnostojące. Z pewnością prezentują się one niebanalnie i sprawiają, iż wchodząc do łazienki, to właśnie ten element w pierwszej kolejności przykuwa wzrok. Jest to bardzo charakterystyczny element wystroju, który można dobrać natomiast do pomieszczeń zarówno w nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym stylu. Takie warianty dostępne są także w różnych formach. W niektórych modelach sama misa jest nieco szersza, a umywalka zwęża się bliżej podłoża, ale wśród najnowszych trendów znajdują się też wersje w kształcie walca. Choć jest to bardzo ciekawy wybór, to trzeba mieć świadomość, że takie umywalki wiążą się z pewnymi ograniczeniami.

Przede wszystkim chodzi o to, iż zajmują one sporo miejsca, nawet jeśli będą osadzone bliżej którejś ze ścian. Z tego względu jest to rozwiązanie, które wybiera się przede wszystkim do dużych łazienek, gdzie panuje spora swoboda aranżacyjna. Wybierając takie modele należy się również liczyć z tym, iż jest to większa powierzchnia do sprzątania. W przypadku takich umywalek trzeba dbać o czystość nie tylko misy, tak jak choćby w modelach nablatowych, ale też podstawy, która jest widoczna i wpływa na walory estetyczne, więc nie powinna być zabrudzona. Nie mniej takie wyposażenie do łazienki stało się naprawdę modne i z każdym rokiem sięga po nie coraz więcej osób. 

Łazienka w czerni

W przypadku umywalek podejmuje się decyzje odnośnie rodzaju, kształtu czy wielkości, ale także kolorystyki. Choć łazienka kojarzy się zwykle raczej z bielą, która ma na celu optyczne powiększenie przestrzeni, to w nowych trendach dekoratorskich dopuszczalne są też inne rozwiązania. Popularne stało się nawet stosowanie się do wręcz odwrotnych zasad. Polega to na wprowadzaniu do pokoju ciemnych kolorów, zwykle wręcz w formie czerni. To oczywiście wariant dopuszczalny raczej w nieco większych pomieszczeniach i warto zachować przy tym rozwagę. Najczęściej stawia się zatem na pewne kontrasty, a czarne są tylko poszczególne elementy, co ma nadać łazience głębi i wyjątkowo charakteru. Taką częścią wyposażenia z powodzeniem może być właśnie umywalka i z tego względu modne stały się także modele w takich odcieniach. W takiej kolorystyce można znaleźć przede wszystkim warianty wolnostojące czy nablatowe, ponieważ takie elementy montuje się często w łazienkach urządzonych w nowoczesnym stylu, gdzie preferowane są takie właśnie rozwiązania. 

Siła klasyki

Choć trendy zmieniają się zwykle z roku na rok, to niektóre odłamy mody pozostają zawsze aktualne. W przypadku umywalek dotyczy to klasycznych wersji, a więc białych, marmurowych modeli ściennych. Mogą to być warianty stojące, choć najczęściej wybiera się te wiszące, które można spotkać w wielu domach i wciąż sięga po nie znaczna część osób. Zdecydowana większość takich modeli przygotowywana jest również w dość tradycyjnych kształtach, a więc z prostokątną lub półokrągłą misą. Takie wersje nie prezentują się może tak efektownie jak niektóre nowoczesne rozwiązania, lecz doskonale pasują do łazienek w klasycznym stylu, więc wciąż pozostają w modzie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*