Prysznic z brodzikiem czy bez?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzając łazienkę, podejmujemy wiele decyzji, a jedną z nich jest oczywiście wybór wanny lub prysznica. Z uwagi na komfort użytkowania wiele osób decyduje się na ten drugi wariant, lecz także tutaj pozostaje pytanie czy chcemy prysznic z brodzikiem, a może bez? Czym charakteryzują się oba te rozwiązania i na które postawić?

Zalety prysznica z brodzikiem

Jest to klasyczny wariant, który można spotkać w wielu domach i wciąż odnaleźć można licznych zwolenników takiego rozwiązania. Pozwala to w wyraźny sposób wydzielić strefę łazienki przeznaczoną do mycia się i dzięki temu nie ma też absolutnie żadnego ryzyka rozbryzgiwania się wody po pomieszczeniu czy też wyciekaniu jej po podłodze. Można szczelnie zamknąć kabinę i cieszyć się pełnym komfortem. Nie ma także wątpliwości, że jest to wariant bardziej oszczędny, gdyż koszty konstrukcji i przede wszystkim samej instalacji będą wyraźnie mniejsze niż w przypadku prysznica bez brodzika, który wymaga bardziej skomplikowanego odpływu oraz poziomowania podłogi by woda odpowiednio spływała.

W przypadku modeli z brodzikiem montaż okazuje się bardzo prosty i często nie wymaga nawet zatrudniania fachowca, bowiem bez problemu można zrobić to samemu, więc dodatkowo oszczędzamy jeszcze na robociźnie. Warto pamiętać również o tym, że przy zatkaniu odpływu, do brodzika można nalać wody stojącej, co pozwoli na umycie małego dziecka bądź też posiadanych w domu zwierząt. W niektórych modelach dostępne jest specjalne siedzisko, które będzie udogodnieniem dla osób starszych czy po prostu dla użytkowników chcących uważnie umyć nogi w pozycji siedzącej.

Walory prysznica bez brodzika

Takie rozwiązanie stosuje się w wielu nowoczesnych aranżacjach łazienkowych. Przede wszystkim całość wygląda o wiele bardziej estetycznie niż klasyczna kabina. Powiększa to nie tylko optyczną przestrzeń całego pomieszczenia, ale zapewnia też rzeczywiście więcej miejsca użytkowego, bowiem nie mamy żadnych ograniczeń w postaci ścianek brodzika. Nie trzeba się również martwić poszukiwaniem wolnego narożnika w pokoju, bowiem taki wariant można zastosować w dowolnym miejscu – dzięki temu można też z powodzeniem wykorzystać ewentualne wnęki czy załamania w ścianach, gdyż nie będą one w żaden sposób przeszkadzały w budowie tego typu prysznica.

Dużym atutem jest łatwość utrzymania tej przestrzeni w czystości, bowiem w praktyce jedynym elementem wymagającym regularnego czyszczenia jest szyba odgradzająca strefę prysznica od reszty łazienki. Całe wnętrze kabiny można opłukać w prosty i bardzo szybki sposób, gdyż nie będzie tam żadnych półeczek czy kantów do szorowania. Taki wariant jest też wygodniejszy dla dzieci biorących prysznic samemu, a także starszych osób. Pod prysznic wchodzi się bowiem po płaskiej powierzchni, bez konieczności wspinania się na podwyższenie.

Oba rozwiązania posiadają wiele atutów i tak naprawdę od naszych preferencji zależy to, na co się zdecydujemy. Warto jednak pamiętać, że decyzję lepiej podejmować od razu przy projektowaniu łazienki, bowiem prysznice bez brodzika wymagają specjalnej instalacji, więc nie zawsze będzie możliwości przejścia na taki wariant, gdy zdecydujemy się jedynie na remont wcześniej urządzonej łazienki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*