Kiedy wybrać miskę wc stojącą, a kiedy wiszącą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka musi przede wszystkim spełniać dwie funkcje – być estetyczna oraz przede wszystkim funkcjonalna. Na ten drugi element wpływ ma nie tylko jej metraż, ale także zamontowane w niej urządzenia. Dotyczy to m.in. miski WC. Warto jest zatem wiedzieć, czym kierować się, wybierając właśnie ten element wyposażenia.

Wiele osób nie przykłada zbyt dużej wagi do wyboru miski WC. To duży błąd. Taka decyzja powinna być zawsze dokładnie przemyślana. Będzie to bowiem miało wpływ na późniejszy komfort korzystania z łazienki. W przypadku misek WC wyróżnić można przede wszystkim dwa modele. Mowa tu o miskach stojących i wiszących. Warto jest poznać zalety i wady obu modeli, aby podjąć właściwą decyzję.

Zalety miski stojącej

Sedes stojący do zdecydowanie wciąż najczęściej stosowane rozwiązanie. Wynika to przede wszystkim z tego, iż ten model jest niezwykle łatwy w montażu. Miska stojąca jest po prostu mocowana do podłogi na za pomocą śrub. Można śmiało powiedzieć, że z montażem tego urządzenia poradzi sobie niemal każdy. Dużą zaletą tego modelu jest także niezbyt wysoka cena. Oprócz tego, produkt ten jest niezwykle solidny. Trzeba jednak przyznać, iż miski stojące coraz mniej pasują do nowego, niezwykle nowoczesnego budownictwa. Najlepiej sprawdzają się w łazienkach urządzonych z stylu klasycznym.

Wybierając miskę stojącą, zwrócić należy także uwagę na umiejscowienie zbiornika z wodą. Najpopularniejszy w ostatnich czasach jest z dolnopłukiem lub górnopłukiem. Popularność tych modeli wynika przede wszystkim stąd, iż zbiornik z wodą można umieścić w niemal każdym miejscu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza w małych łazienkach. Popularna jest także miska WC kompakt. To, co charakteryzuje ten model to fakt, iż sedes oraz zbiornik z wodą stanowią integralną część. Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w łazienkach w mieszkaniach, w których metraż tego pomieszczenia nie jest duży.

Kiedy wybrać sedes wiszący?

Miska wisząca zawsze montowana jest na stelażu podtynkowym. Dzięki temu cały mechanizm spłukujący wodę jest ukryty. Jedyny element, który jest widoczny to przycisk do spłukania wody. Co ważne, obecnie producenci oferują takie przyciski w wielu kształtach i wzorach, co bezpośrednio wpływa na aspekt estetyczny łazienki. Tak jak miski stojące polecane są przede wszystkim do łazienek urządzonych w stylu klasycznym, tak te wiszące poleca się do pomieszczeń w stylu nowoczesnym. Jest to także dobre rozwiązanie w przypadku łazienek o małym metrażu. Ukryty mechanizm spłukujący wodę zwiększa optycznie objętość łazienki.

Wybierając miskę WC wiszącą, zwrócić należy szczególną uwagę przede wszystkim na trzy elementy. Pierwszym są uszczelki. Powinny być one bardzo dobrej jakości, ponieważ jest to element, który psuje się najszybciej. Kolejny ważny element to oczywiście mechanizm spłukujący. Wybierać należy taki, który oprócz elementów plastikowych posiada także miedziane. Dzięki temu będzie trwalszy. Oprócz tego, warto sprawdzić, jak bardzo solidny jest stelaż tego urządzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*