Funkcje nowoczesnych kabin prysznicowych

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z głównych pytań w kontekście aranżacji łazienki, jest to czy wybrać wannę czy kabinę prysznicową. Ta pierwsza kojarzy się z większym komfortem i możliwością zrelaksowania się, choć ulega to sporym zmianom. Obecnie prysznice są już wyposażone w technologie i rozwiązania, które umożliwiają zarówno szybką kąpiel, jak i właściwie poddanie się domowym zabiegom SPA. Jakie funkcje posiadają nowoczesne kabiny? 

Regulacja strumieni w słuchawkach

Słuchawka prysznicowa należy do jednego z podstawowych elementów wyposażenia. W nowoczesnych kabinach umieszcza się natomiast warianty, które umożliwiają regulowanie średnicy strumieni spływającej wody. W niektórych modelach można to ustalać z poziomu panelu do sterowania, natomiast najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest po prostu ruchoma główka, dzięki której można dostosować opcję do danej sytuacji. Zwykle dostępnych jest kilka możliwości, od wielu cieniutkich strumyków do paru grubszych. Dzięki temu każdy z domowników może brać prysznic według własnych preferencji – poszczególne rozwiązania sprzyjają też rozmasowaniu bolących części ciała. 

Deszczownica

Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, stosowane obecnie w wielu kabinach. Głowica jest najczęściej okrągła lub kwadratowa i jest większa niż klasyczna słuchawka. Gwarantuje ona obfity, ale delikatny strumień, który łagodnie opada na ciało. To niezwykle przyjemna, a przy okazji przydatna funkcja. W praktyce przekłada się na oszczędności, gdyż woda jest napowietrzana przy głowicy, co daje efekt deszczu, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu samego cieczy. Taka forma kąpieli doskonale sprzyja również zrelaksowaniu się po wyczerpującym dniu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na efekty wizualne. Taki dodatkowy element, umieszczony na górze kabiny, prezentuje się bardzo efektownie i przyciąga wzrok. 

Hydromasaż

Kolejna niezwykle przydatna funkcja, która sprawia, że podczas korzystania z kabiny można się zrelaksować równie dobrze, a nawet lepiej niż w wannie. W kabinach znajdują się wtedy specjalne dysze. Zależnie od modelu, zwykle można spotkać warianty posiadające od trzech do nawet ośmiu dysz i często można też regulować kąt ich nachylenia. W ten sposób można kontrolować gdzie trafią strumienie, wykorzystując je do różnych form masażu. Zależnie od zaawansowania wyposażenia, funkcja hydromasażu może być odpowiednio rozbudowana. W niektórych modelach można wybrać opcję masażu rozluźniającego, pobudzającego czy nawet biczy wodnych. Z pewnością kabiny wyposażone w tę funkcję, sprzyjają wielu działaniom pomagającym w walce z problemami zdrowotnymi oraz po prostu zrelaksowaniu się. Warto przy tym pamiętać, że ten wariant bazuje na odpowiednio dużym przepływie wody w łazience. Wszelkie problemy z niestabilnym lub zbyt słabym ciśnieniem, mogą zatem utrudniać korzystanie z takiego natrysku. 

Regulowanie temperatury poprzez termostat

W klasycznej baterii prysznicowej temperaturę i natężenie wody ustawia się z wykorzystaniem intuicyjnych uchwytów czy pokręteł. W przypadku nowoczesnych modeli kabin, można się spotkać z wbudowanymi termostatami. Dzięki temu można ustawić dokładniejsze parametry i zagwarantować sobie, że przez całą kąpiel utrzymana zostanie jednostajna temperatura. W takich sytuacjach ta nie jest narażona na zmiany, nawet w przypadku niższego ciśnienia wody. To z pewnością bardzo komfortowe i wygodne rozwiązanie, szczególnie pomocne, jeżeli wśród domowników znajdują się osoby starsze oraz dzieci. 

Udogodnienia w obrębie kabiny

Dodatkowe funkcje mogą zapewniać także akcesoria czy technologie wykorzystane w obrębie kabiny. W przypadku wielu użytkowników z problemami ze sprawnością fizyczną, nieocenionym dodatkiem są siedziska. Czasem są one mocowane na stałe, innym razem składane. Mogą one stanowić udogodnienie dla standardowych użytkowników, lecz najbardziej docenią je starsi, którym taki dodatek znacznie ułatwi kąpiel. Dostępne są też warianty przeznaczone specjalnie dla niepełnosprawnych, zwykle o nieco innym kształcie i z dodatkowymi poręczami. W kontekście samej kabiny warto również zwrócić uwagę na to czy na ściankach wykorzystano powłokę hydrofobową. Jej zastosowanie sprawia, że z takich powierzchni szybciej spływa woda i nie trzeba się obawiać zacieków czy też osadów z detergentów. Znacząco ułatwia to zatem utrzymanie czystości w łazience i pozwala przy tym ograniczyć ilość czasu przeznaczonego na sprzątanie. 

Jakie inne dodatki można spotkać? 

W niektórych modelach znajduje się oświetlenie, będące integralną częścią kabiny, co nie tylko prezentuje się efektownie, ale przekłada się także na późniejszy komfort użytkowania. Czasem można też znaleźć wersje z wentylacją, pozwalające na odprowadzenie nadmiaru pary wodnej. W zamkniętych kabinach poza hydromasażem, mogą być również zamontowane dysze do generowania pary. W praktyce taki prysznic może być wtedy wykorzystany także jako domowa sauna parowa. Inne ciekawe funkcje są przeważnie uzależnione od tego jak zaawansowany jest panel prysznicowy. Coraz częściej można w nich znaleźć takie opcje jak radio, alarm czy połączenie z telefonem.  

Mikołaj Zieliński
Mikołaj Zieliński zajmuje się aranżacją wnętrz tworząc funkcjonalne i stylowe przestrzenie. Od początku swojej kariery koncentruje się na łączeniu estetyki z praktycznością, tworząc projekty, które są praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*