Czym myć baterie łazienkowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Utrzymanie baterii łazienkowej w czystości jest utrudnione z racji warunków, które stale panują w pomieszczeniu. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje wysoka temperatura oraz poziom wilgotności, przez co ściany i sprzęty łatwo pokrywają się warstwą brudu. Baterię łazienkową łatwo zachlapać wodą z mydłem powodującą powstawanie nieestetycznych plam, natomiast stałe działanie wody na ten element wywołuje osadzanie się kamienia. Już po kilku tygodniach wygląd całkiem nowej baterii zamontowanej w łazience może wzbudzać irytację.

Systematyczne czyszczenie to podstawa

W celu zapewnienia świeżego i estetycznego wyglądu baterii łazienkowych oraz innych elementów wyposażenia pomieszczenia, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja i regularne czyszczenie. Baterie zwykle wykonuje się z chromowanego mosiądzu, który wymaga ostrożnego oczyszczania. Element może wyglądać dobrze, o ile tylko będziemy go regularnie pielęgnowali, usuwając zabrudzenia. Czyszczenie warto wykonywać co 2-3 dni, wtedy można liczyć na najlepsze efekty, zapobiegniemy również osadzaniu się kamienia. Niestety, mocno żrące środki niszczą chromowaną powłokę, przez co po kilku takich zabiegach nawet niedawno zakupiona bateria nie wygląda dobrze. Chrom w kontakcie z silnymi kwasami staje się porysowany, a dodatkowo ma tendencję do odbarwień.

Czym czyścić baterię łazienkową?

Jeśli wybieramy środek do czyszczenia baterii to przed zakupem należy sprawdzić jego skład – nie może zawierać kwasów i innych substancji chemicznych, które przyczynią się do zniszczenia chromowanej powłoki. W szczególności unikajmy produktów zawierających chlor oraz rozpuszczalniki. Najlepiej sprawdzają się środki o lekko zasadowym odczynie, które dedykowane są do czyszczenia armatury łazienkowej i wykazują delikatne, jednocześnie skuteczne działanie. Jeśli chodzi o rodzaj środka myjącego, warto wybrać mleczka czyszczące lub preparaty w sprayu, nie powinny być to proszki, które mogą rysować powierzchnię metalu.

W sklepach dostępne są środki myjące dedykowane typowo do czyszczenia armatury łazienkowej. Są one droższe niż produkty z niższej półki, jednak zapewniają długą żywotność i estetyczny wygląd baterii łazienkowej. Jeśli nie mamy do dyspozycji tego typu środków to dobre efekty przyniesie regularne przemywanie baterii wodą z mydłem. Oczyszczoną powierzchnię należy spłukać letnią wodą oraz wypolerować ściereczką. Dzięki temu bateria będzie błyszczeć i to bez wykorzystania chemii.

Czy można zlikwidować przebarwienia baterii łazienkowych?

Kiedy baterie łazienkowe ulegną odbarwieniu to niestety, ale nie będzie się dało usunąć nieestetycznych plam. W takiej sytuacji nie zadziałają już żadne środki czyszczące. Odbarwienie jest spowodowane uszkodzeniem lub zarysowaniem warstwy chromu, która pokrywa delikatny mosiądz. Sposobem na odświeżenie wyglądu łazienki jest wymiana baterii na nową i odpowiednie zadbanie o czyszczenie nowego sprzętu. Jeśli nie możemy dokonać wymiany to wyjściem z sytuacji jest przyzwyczajenie się do wyglądu baterii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*